07.02.2012.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji biologii. Budowa i funkcje mózgu.

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji biologii. Budowa i funkcje mózgu. Poleć znajomemu
 

Views : 6008    

Favoured : 50

Tags : Publikacje, nauczycieli, Konspekty lekcji, Konspekt, lekcji, biologii, biologia, Budowa, funkcje, mózgu

 Scenariusz lekcji biologii do realizacji w I klasie gimnazjum.

Temat: Budowa i funkcje mózgu
Cele w zakresie:


Wiadomości:

  • •    budowa komórki nerwowej,
  • •    budowa wewnętrzna mózgu,
  • •    ośrodki w mózgu.

Umiejętności:

•    odróżnianie dendrytów od neuronu,
•    wskazanie ośrodków korowych w mózgu,
•    pokazywanie ośrodków na modelu mózgu,
•    logicznego myślenia, analizowania,
•    opisywania rysunków.

Postaw i przekonań:

•    poszanowania dla środków dydaktycznych,
•    przekonanie o skomplikowanej budowie mózgu i o konieczności dbania o głowę (niebezpieczeństwo urazów, przeziębienia).

Metoda: pokaz, pogadanka.

Środki dydaktyczne: plansze, zdjęcia rentgenowskie, kaseta video, rysunki ksero, podręczniki, ćwiczenia, modele mózgu człowieka, koperta z pytaniami, karty pracy ucznia.


Bibliografia

1.    Barbara Klimuszko – Biologia I, Podręcznik do klasy I gimnazjum.
2.    Solomon Berg, Martin Villee - Biologia, wydanie II, W-wa 2000.

Budowa i funkcje mózgu - Przebieg lekcji Przebieg lekcji:


I.    Faza wstępna:

Nauczyciel pokazuje zdjęcia rentgenowskie czaszki, przeprowadza pogadankę, której celem jest odgadnięcie tematu lekcji: „Budowa i funkcje mózgu”


II.    Faza realizacyjna:

 

  1. Porównanie mózgu z komputerem.
    Nauczyciel wyjaśnia, że ludzki mózg, nazywany przez niektórych „biologicznym komputerem”, jest jednak bardziej skomplikowany niż największy komputer, choć mieści się bez trudu pod niewielką czaszką.

    Uczniowie uzupełniają ćwiczenie 1.

    Nauczyciel opowiada następnie, że mózg jest główną jednostką kontrolną i centrum zarządzania organizmu. Funkcjonuje jak centralka telefoniczna: zajmuje się informacjami napływającymi z oczu, uszu, nosa, języka i skóry oraz przekazuje inne sygnały do mięśni i gruczołów. Spełnia także funkcję komputera przetwarzając i magazynując dane. Jednak mózg potrafi coś więcej niż po prostu manipulować danymi. Jest siedliskiem naszych uczuć, pragnień i ambicji, jest też ośrodkiem uczenia się, powstawania myśli i idei.

  2. Omówienie budowy komórki nerwowej na rysunku.

    Prowadzący lekcję wyjaśnia uczniom, że komórka nerwowa (neuron) ma ciało komórki zaopatrzonej w dwojakiego rodzaju wypustki. Krótkie, które występują w większej ilości – to dendryty przekazujące impulsy (informacje) do komórki, natomiast jeden długi, rozgałęziający się na końcu akson (neuryt) przenosi „wiadomości” wysyłane poprzez komórkę nerwową do innej komórki.

    Komórka nerwowa - schemat budowy



  3. Wewnętrzne struktury mózgu (pogadanka).

    Nauczyciel opowiada, że ludzki mózg składa się z ponad 10 miliardów mikroskopijnych neuronów, czyli komórek nerwowych. Każdy nauron składa się z ciała zawierającego jądro oraz odchodzących z ciała licznych, długiych i cienkich wypustek. Ciała komórek nerwowych występują w grupach, czyli ośrodkach, z których każdy pełni wyspecjalizowaną funkcję, na przykład wzroku, mowy czy kontroli mięśni. Komórki nerwowe tworzą „szarą istotę” mózgu. Zwane są one tak dlatego, że ciemnieją pod wpływem pewnych barwników leczniczych. Wyrostki komórek są ściśle połączone ze sobą w skomplikowany i złożony system telegraficzny, obejmujący włókna nerwowe zawierające „białą istotę mózgu” (która nie wchłania barwnika).

    Ludzki mózg jest miękką, szaroróżową tkanką w kształcie olbrzymiego orzecha włoskiego o mocno pofałdowanej i pomarszczonej powierzchni. (Mózg dorosłego mężczyzny waży około 1350 g, a kobiety 1200 g tj. około 2% całkowitej wagi ciała).

    Funkcjonowanie mózgu polega na zmianach elektrycznych i chemicznych zachodzących w neuronach. Każdy „uruchomiony” neuron wysyła impuls (albo informację nerwową) przypominający mały prąd elektryczny. W zależności od kierunku, a stąd od źródła nadchodzących informacji, każdy ośrodek nerwowy albo zajmuje się nimi, albo przekazuje dalej do następnej części mózgu w celu ich przetworzenia. 

  4. Aktywność elektryczna mózgu (pogadanka).

    Mózg jest nieustannie aktywny, co sekundę przepływają przez niego miliony impulsów. Niektóre informacje odnoszą się do czynności świadomych – czyli tych, nad którymi mamy kontrolę: chodzenie, rozmawianie i pisanie. Inne informacje odnoszą się do podstawowych procesów życiowych, odbywających się w sposób niezależny od świadomości np. oddychanie, bicie serca czy trawienia spożytego pokarmu.

    W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat naukowcy zdołali stworzyć dokładną mapę niemal całego mózgu i odkryć różne strefy, które spełniają określone funkcje. Udało się to uczynić za pomocą rozmaitych metod. Po przyłożeniu do głowy zwierzęcia (czasami do głowy człowieka) czujników elektrycznych i włożeniu elektrod (delikatnych igieł przewodzących) do jego mózgu można na przykład ustalić trasy, jakimi biegną impulsy z oczu czy uszu do ośrodków wzroku czy słuchu. Rezultaty uszkodzenia lub chirurgicznego usunięcia pewnych obszarów kory mózgowej – cienkiej, mocno fałdowanej zewnętrznej warstwy mózgu – wskazują, że części te zawierają ośrodki o wyspecjalizowanych funkcjach. Jednak konkretne zadania są zwykle przyporządkowane więcej niż jednemu ośrodkowi np. uszkodzenie części płatów czołowych usytuowanych z przodu przypominającej orzech włoski pary półkul mózgowych wywołuje trudności w rozumieniu mowy. Okaleczona osoba nie potrafi rozróżniać dźwięków nadających mowie znaczenie, nie radzi sobie z nieprzerwanym strumieniem słów, a jego mowa składa się z odizolowanych fragmentów.

  5. Ośrodki korowe mózgu (pokaz i pogadanka).

    Nauczyciel opowiada, że kora mózgowa kieruje czynnościami całego organizmu. Są w niej skupiska komórek zwane ośrodkami korowymi. Powierzchnie półkul podzielone są na płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy, potyliczny (związane z budową czaszki). Pokazuje model budowy mózgu gdzie zaznaczone są poszczególne ośrodki korowe.

  6. Badanie czynności mózgu (emisja filmu – 3 minuty).

    (Notatka z filmu)

    EEG – badania czynności mózgu przy wykorzystaniu maszyny. Elektrody i czujniki elektryczne przyłożone do głowy odbierają zmiany napięcia elektrycznego w różnych ośrodkach mózgu (trasy impulsu elektrycznego np. z oczu do ośrodka wzroku)

    PET – emisyjna tomografia pozytronowa -> obraz mózgu. (Uczniowie otrzymują ksero z zapisu pracy mózgu).


Uczniowie uzupełniają ćwiczenie 3.


III.    Faza podsumowująca:

Uczniowie otrzymują koperty z pytaniami dotyczącymi tematu lekcji. Odpowiadają na nie w kolejności wyznaczonej przez nauczyciela.


IV.    Ewaluacja:
Uczniowie dokonują ewaluacji lekcji oceniając ją w trzech kategoriach:

•    Na lekcji było nudno.
•    Lekcja podobała mi się.
•    Lekcja była świetna. 

 

Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Display 1 of 1 comments

1. 06-08-2009 20:40

Ciekawy artykuł - nadzieja na następne
Ciekawy artykuł mam nadzieję że w przyszłości będą opublikowane inne równie ciekawe opracowania :grin :?
jolaś

Display 1 of 1 comments

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 49 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!