20.03.2010.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji biologii. Łuk odruchowy. Rodzaje odruchów.

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji biologii. Łuk odruchowy. Rodzaje odruchów. Poleć znajomemu
 

Views : 1781    

Favoured : 21

Tags : Publikacje nauczycieli, Konspekty lekcji, Konspekt, lekcji, biologii, Łuk odruchowy, Rodzaje odruchów


Konspekt lekcji dla III klasy gimnazjum

Temat: Łuk odruchowy. Rodzaje odruchów.


Zakres treści programowych:
Cele nauczania:
Wiadomości :

  • •    Uczeń zna pojęcia: istota szara = kora mózgowa, istota biała
  • •    Uczeń zna ułożenie istoty szarej i białej w mózgu i w rdzeniu
  • •    Uczeń zna pojęcia: łuk odruchowy, bodziec, receptor, efektor, odruch, odruch warunkowy i bezwarunkowy
  • •    Uczeń zna przykłady odruchów warunkowych i bezwarunkowych
  • •    Uczeń zna postać Iwana Pawłowa
  • •    Uczeń zna pojęcia: niższe i wyższe czynności życiowe

Umiejętności:

  • •    Uczeń potrafi podać położenie istoty białej i szarej w mózgu i w rdzeniu
  • •    Uczeń potrafi na podstawie ułożenia istoty białej i szarej rozpoznać czy chodzi o mózg czy o rdzeń kręgowy
  • •    Uczeń potrafi wyjaśnić przyczynę odmiennego ułożenia istoty szarej i białej w mózgu i w rdzeniu
  • •    Uczeń umie wyjaśnić różnicę między odruchami warunkowymi a bezwarunkowymi oraz podać przykłady
  • •    Uczeń potrafi wyjaśnić różnicę między niższymi a wyższymi czynnościami życiowymi

Postawy i przekonania:

  • •    Uczeń rozwija zdolność obserwacji
  • •    Uczeń rozwija aktywność poznawczą
  • •    Uczeń kreuje postawę badacza


Metoda nauczania:
pogadanka, praca z podręcznikiem

Typ lekcji: lekcja obejmująca kilka momentów procesu nauczania

Forma organizacyjna: praca zbiorowa, praca indywidualna

Strategia nauczania: A, O

Środki dydaktyczne: schemat mózgu, film – łuk odruchowy, schemat łuku odruchowego,

Literatura dla nauczyciela: 

„Biologia dla klas III liceum” Henryk Wiśniewski
„Biologia 1” Jacek Balerstet, Waldemar Lewiński, Jan Prokop, Karol Sabath, Grażyna Skirmuntt

                                                  
Literatura dla ucznia:

„Świat wiedzy”

 

Plan lekcji:
Czas:

2 min            Sprawy organizacyjne
3 min            Wprowadzenie do nowego tematu lekcji.
25min            Omówienie nowego tematu lekcji.
10min            rekapitulacja, notatka, zadanie domowe

                  
TOK LEKCJI:

      Po wykonaniu czynności organizacyjnych, nauczycielka zadaje pytania mające na celu powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji:

  • -    Co jest podstawową jednostką budującą układ nerwowy?
  • -    Jak zbudowany jest neuron?
  • -    Jak przebiega przewodzenie impulsów?
  • -    Jak dzielimy układ nerwowy?
  • -    Na jakie części dzielimy mózg? Podpiszcie rysunek.

 

Rysunek mózgu


 

  • -    Jakie ośrodki znajdują się w poszczególnych płatach?
  • -    Jakie są funkcje układu nerwowego?
  • -    Z jakimi układami współpracuje układ nerwowy?

  • -    Bardzo dobrze. Powiedzieliśmy sobie jak dzieli się mózg, a z czego zbudowany jest mózg?
  • -    Co tworzy istotę szarą, a co białą?
  • -    Jakie jest ułożenie tych istot w mózgu? – nauczycielka pokazuje na schemacie mózgu to ułożenie.
  • -    A jak jest w rdzeniu? Dlaczego tak jest?

Zapiszcie więc notatkę: Istotę szarą tworzą ciała komórek, a istotę białą tworzą pęczki wypustek komórek nerwowych. Ułożenie istot w mózgu względem siebie: na zewnątrz istota szara zwana korą mózgową oraz istota biała pod nią. Ułożenie w rdzeniu kręgowym – odwrotnie: istota biała otacza istotę szarą, która leży wewnętrznie i na przekroju poprzecznym tworzy kształt litery H.

Uczniowie oglądają film – łuk odruchowy, a następnie układają z rozsypanki drogę bodźca:
Receptor – droga dośrodkowa – mózg (istota szara, istota biała) – droga odśrodkowa – efektor

Uczniowie wspólnie z nauczycielką wyjaśniają poszczególne pojęcia, a następnie zapisują do zeszytu:

Odruch – to automatyczna reakcja ustroju na bodziec działający na receptor, wyzwolona za pośrednictwem układu nerwowego
Łuk odruchowy – droga jaką impuls przebywa od receptora do narządu wykonawczego
Bodziec – czynnik wywołujące pobudzenie receptorów pochodzący ze środowiska zewnętrznego lub wewnętrznego
Receptor – to struktury nerwowe=narządy zmysłów, w których dochodzi do przekształcenia energii działającego bodźca na impulsy nerwowe
Efektor – to narząd wykonawczy organizmu żywego, wykonujący lub zmieniający czynność pod wpływem pobudzeń nerwowych np.  mięśnie szkieletowe. Efektor wykonuje reakcję czyli daje efekt po zadziałaniu bodźca

Następnie uczniowie podpisują z nauczycielką schemat i wklejają go do zeszytu, a jeden z uczniów go omawia:

 

Schemat łuku odruchowego

 


Nauczycielka przechodzi do omawiania rodzajów odruchów.
Pyta uczniów:
Jak podzielimy odruchy?
Jak możemy inaczej określić odruchy bezwarunkowe? A odruchy warunkowe?

Odruchy bezwarunkowe 
Odruchy warunkowe

 •    Wrodzone
•    Wygasające

 

 

 
•    Odpowiedź na bodziec jest zawsze taka sama

•    Ich wykonywanie zachodzi bez udziału świadomości co jest istotne ze względu na skrócony czas reakcji, gdyż nie traci się go na analizowanie sytuacji, podejmowanie decyzji o wykonaniu czynności np. cofanie dłoni od gorącego żelazka

•    Niższe czynności życiowe: odruchy obronne związane z działalnością ośrodków rdzenia kręgowego i ośrodków podkorowych mózgowia    

•    Wyuczone
•    Nabyte
•    Wygasające
•    Bardziej złożone
•    Muszą być podtrzymywane


•    Powstają podczas życia osobniczego, w czym bierze udział mózg i zaistnienie odruchów warunkowych polega na kojarzeniu bodźca pierwotnego wywołującego odruch bezwarunkowy



•    Wyższe czynności życiowe: wykonywane na skutek nabywania czynności życiowych

 
Nauczycielka opowiada historię badań Iwana Pawłowa: badał proces wydzielania śliny u psa, pies wydzielał ślinę automatycznie w wyniku obecności pokarmu w jamie ustnej. Pawłow zastosował dodatkowy, obojętny bodziec – zapalanie żarówki w czasie podawania pokarmu. Po pewnym czasie bodziec świetlny sam wywoływał taki efekt: wydzielania śliny. Utworzył  się odruch warunkowy przy udziale bodźca pokarmowego i świetlnego.


Nauczycielka pyta o przykłady odruchów warunkowych i bezwarunkowych:

Odruchy bezwarunkowe  
   Odruchy warunkowe
  • •    Wydzielanie śliny na widok jedzenia – gdy patrzymy
  • na obraz jedzenia, wiemy że coś nam smakuje

    •    Przy tresurze zwierząt

    •    Większość dyscyplin sportowych wymaga szybkich
  • reakcji odruchowych  
  •  •    Wydzielanie śliny – kontakt z pokarmem
  • •    Rozszerzenie się źrenicy na światło
  • •    Mruganie powiek
  • •    Kichanie, kaszel
  • •    Odruch kolanowy
  • •    Odruchy obronne
  • •    Odruch ssania i szukania u noworodków
  • •    Odruch chwytny


Podsumowanie:

  • -    Co to jest istota szara biała? Istota biała?
  • -    Jak są one ułożone w mózgu, a jak w rdzeniu?
  • -    Co to jest łuk odruchowy? Jak przebiega?
  • -    Co to jest bodziec, receptor, efektor?
  • -    Czym różnią się odruchy warunkowe od bezwarunkowych?
  • -    Proszę podać przykłady.

Zadanie domowe: wyjaśnij pojęcie: warunkowanie instrumentalne.



Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Żaden komentarz nie wystawiony

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2010 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 4 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!