07.02.2012.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji biologii. Układ nerwowy - podział i rola.

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji biologii. Układ nerwowy - podział i rola. Poleć znajomemu
 

Views : 6624    

Favoured : 58

Tags : Publikacje nauczycieli, Konspekty lekcji, Konspekt, lekcji, biologii, Układ nerwowy, biologia



KONSPEKT LEKCJI BIOLOGII W KL. III Gimnazjum

Temat: ”Układ nerwowy-podział i rola.”


Cele kształcenia


WIADOMOŚCI:

- uczeń zna:

  • •    definicję komórki nerwowej, nerwu;
  • •    pojęcie zamienne dla komórki nerwowej: neuron;
  • •    budowę komórki nerwowej;
  • •    rolę układu nerwowego;

- uczeń wie

  • •    jak dzielą się neurony;
  • •    jak zbudowany jest układ nerwowy;
  • •    z jakich płatów zbudowany jest mózg i jakie znajdują się w nich ośrodki;

- uczeń pamięta co to jest synapsa;

- uczeń poznaje nowe pojęcia: włókna mielinkowe i bezmielinkowe;


UMIEJĘTNOŚCI:

- umiejętność obserwacji pod mikroskopem;

- umiejętność wykonania rysunku spod mikroskopu;

- umiejętność rozumienia tekstu i podpisywania rysunków;

- umiejętność wskazania płatów mózgu na modelu mózgowia;

- umiejętność wskazania ośrodków w płatach mózgu na modelu;

- uczeń potrafi wymienić podział układu nerwowego;


POSTAWY I PRZEKONANIA:

-  kształtowanie badawczej postawy ucznia;

-  pogłębianie wiedzy ucznia;

- zainteresowanie ucznia fizjologią człowieka;


Typ lekcji:  służy przekazaniu nowej wiedzy;


Metody nauczania: pogadanka, elementy laboratoryjnej;


Forma organizacyjna: praca indywidualna, praca zbiorowa;


Środki dydaktyczne: mikroskop i preparat z tkanki nerwowej, film o komórce nerwowej, model mózgowia, okaz spreparowany układu nerwowego gołębia, kserokopie dla każdego ucznia z rysunkiem budowy neuronu, połaczenia dwóch komórek nerwowych i tekstu do rysunków.


Literatura:

- dla nauczyciela:

  • • E.Bobrzyńska, W.Stawiński, A.Walosik „Przewodnik dla Nauczycieli,
  • • „Fizjologia zwierząt” pod redakcją prof. T. Krzymowskiego,
  • • „Fizjologia organizmów z elementami anatomii człowieka” P. Hoser,
  • • „Biologia” Villee,
  • •„Encyklopedia Biologii” wyd. Greg.


- dla ucznia:

  • •„Biologia” Villee,
  • •„Fizjologia organizmów z elementami anatomii człowieka” P. Hoser.

Plan lekcji

  1. Sprawy organizacyjne
  2. Pogadanka wprowadzająca
  3. Obserwacja mikroskopowa
  4. Oglądanie filmu
  5. Omówienie budowy komórki nerwowej
  6. Omówienie budowy i funkcji układu nerwowego
  7. Rekapitulacja.


TOK LEKCJI

Po wykonaniu czynności organizacyjnych nauczyciel pyta uczniów o definicje komórki, co budują komórki i jakie tkanki już poznali uczniowie na lekcjach. Następnie przechodzi do nowego tematu lekcji i poleca zapisanie go do zeszytu. Pyta uczniów jakie komórki budują układ nerwowy? Uczniowie odpowiadają, że układ nerwowy budują komórki nerwowe.

Nauczycielka poleca napisanie w zeszycie definicję:

Komórka nerwowa- inaczej neuron- jest podstawową jednostką układu nerwowego, zdolną do szybkiego przekazywania sygnałów.


Kolejnym krokiem jest oglądanie pod mikroskopem preparatu z tkanki nerwowej i wykonanie rysunku. Nauczycielka chodzi po klasie i kontroluje wykonywanie rysunków.

 

Następnie nauczycielka puszcza krótki film przedstawiający budowę i przestrzenny model komórki nerwowej. Po obejrzeniu filmu nauczycielka rozdaje każdemu uczniowi kserokopię z budową komórki nerwowej, połączenie dwóch komórek nerwowych i tekstem do obrazków. Nauczycielka wskazuje który fragment tekstu należy przeczytać i korzystając z niego i filmu podpisać samodzielnie ołówkiem budowę neuronu. W czasie pracy uczniów nauczycielka kontroluje pracę uczniów. A także rysuje na tablicy schematyczny rysunek budowy komórki nerwowej, uczniowie po zakończeniu pracy wspólnie z nauczycielką podpisują rysunek.

- Na rysunkach są także dwie komórki nerwowe połączone ze sobą, przeczytajcie tekst do nich i narysujcie strzałkami kolorowymi w jakim kierunku biegnie impuls.

Nauczycielka kontroluje pracę uczniów.

- Komórki nerwowe mają jak już wiecie krótkie i długie wypustki. Podsumowując dendryty są krótkie i liczne oraz przekazują impulsy do ciała komórki nerwowej. Neuryt inaczej akson jest długą wypustką, która przewodzi impuls z komórki na inną komórkę lub receptor. Pęk takich aksonów tworzy nerw czyli włókno nerwowe. Długość aksonów u człowieka może osiągać 1 metr.


Nauczycielka rysuje na tablicy gra, który tworzy wraz z uczniami(zadaje im pytania dodatkowe by ich naprowadzić do właściwej odpowiedzi).

 Włókna nerwowe

 

   bezmielinkowe (bezosłonkowe)              mielinkowe ( z osłonką mielinową)


- Zapiszcie sobie do zeszytu ten graf. Natomiast na kartach z tekstem i komórką nerwową proszę podkreślić na kolorowo definicję SYNAPSY.


- Co budują komórki nerwowe?

Tkankę nerwową

- Natomiast tkanka nerwowa jaki układ buduje?

Układ nerwowy.

- Zapiszcie sobie do zeszytu kolejny punkt: Budowa układu nerwowego. Dzielimy go na:

  • -układ ośrodkowy(centralny)
  • -układ obwodowy

- Powiedzcie mi co takiego może wchodzić w skład układu ośrodkowego?

Uczniowie odpowiadają, że układ centralny buduje mózgowie i rdzeń kręgowy, natomiast układ obwodowy budują nerwy czaszkowe(mózgowe) oraz nerwy rdzeniowe.

Po zapisaniu do zeszytu budowy układu nerwowego, nauczycielka pokazuje uczniom spreparowany układ nerwowy gołębia, kładzie go na rzutniku oraz wskazuje części układu nerwowego.


Nauczycielka przechodzi do budowy mózgowia:

- W skład mózgowia wchodzi mózg, móżdżek i rdzeń przedłużony.

Pokazuje uczniom te narządy na pokazowym modelu. Następnie korzysta z wiedzy uczniów na temat kości czaszki, w jednej ręce trzyma czaszkę a w drugiej model mózgowia. Uczniowie mówią z jakich kości zbudowana jest czaszka. Następnie analogicznie nazywają płaty mózgu. Nauczycielka rozdaje uczniom rysunek schematyczny budowy mózgu do wklejenia i podpisania.

 Następnie nauczycielka pyta uczniów jakie ośrodki mogą występować w tych płatach mózgu. Jeżeli nie wiedzą podaje im je i poleca zapisanie przy płatach na rysunku.

- Powiedzcie mi teraz jaka rolę pełni układ nerwowy?

Nauczycielka zadaje dodatkowe pytania uczniom, tak by sami podali taka rolę układu nerwowego:

  • - odbiera, przetwarza i przewodzi informacje ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego,
  • - reguluje i kontroluje działanie poszczególnych narządów i układów,
  • - koreluje działanie wszystkich narządów (wyjaśnia słowo korelacja)
  • - umożliwia reakcje ruchowe.


Rekapitulacja

Po zapisaniu funkcji układu nerwowego poleca zamknąć uczniom zeszyty i zadaje pytania, które są podsumowaniem lekcji:

  1. Co to jest neuron i jak jest zbudowany?
  2. Jak przebiega impuls w komórce nerwowej?
  3. Jakie znamy komórki nerwowe?
  4. Omów budowę układu nerwowego.
  5. Co buduje mózgowie?
  6. Jakie płaty mózgu można wymienić i jakie są w nich ośrodki?
  7. Jaką rolę pełni układ nerwowy?

 


Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Żaden komentarz nie wystawiony

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 52 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!