04.09.2010.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji języka polskiego w kl II LO

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji języka polskiego w kl II LO Poleć znajomemu
 

Views : 2330    

Favoured : 38

Tags : Materiały dla nauczycieli, konspekt lekcji, publikacje nauczycieli, awans, język polski


                 KONSPEKT  LEKCJI  JĘZYKA  POLSKIEGO  W  KL. II  LO



 TEMAT:  ROMANTYZM – SĄD  NAD  EPOKĄ. ANALIZA  RÓŻNYCH  TEKSTÓW  KULTURY.

 CELE:

  • -    Stworzenie syntetycznego obrazu epoki.
  • -    Analiza rożnych teksów kultury; literackiego, plastycznego i muzycznego.
  • -    Formułowanie argumentów i kontrargumentów w dyskusji.
  • -    Wnioskowanie, ocena epoki.   

 METODY:

                Elementy wykładu, praca w parach, problemowa, praca z tekstem, dyskusja

 ŚRODKI  DYDAKTYCZNE:

                Podręcznik „Barwy epok” – fragment „Korespondencja sztuk”, „Tratwa Meduzy”
                Gericoult dostępna: www.abcgallery.com,  nagranie fragmentu Symfonii
                Fantastycznej” Berlioza


 


PRZEBIEG  LEKCJI:


1.    Wprowadzenie – „W salonie romantycznym”
  • -    Krótka informacja o salonie literackim, wskazanie bywalców salonu G. Sand: Chopin,  Delacroix, Heine,
  • -    O czym dyskutowano, co oglądano i czego słuchano?

2.    Wysłuchanie fragmentu dzieła Berlioza

3.    Analiza obrazu „Tratwa Meduzy”:
  • -     pierwsze wrażenia, oceny,
  • -    zwrócenie uwagi na kompozycję, światło, kolorystykę,
  • -    dynamizm sceny,
  • -    gesty historyczne.

4.    Korespondencja żywiołowej muzyki Berlioza z dramatyzmem dzieła malarza.

5.    Człowiek a natura, nocna strona natury – przypomnienie ballady A. Mickiewicza „Świtezianka” – rozmowa wokół tezy interpretacyjnej utworu, nawiązanie do obrazu C.K. Norwida „Zaklęte jezioro”- korespondencja dzieła literackiego i plastycznego.


6.    Podsumowanie – dźwięk, obraz i słowo stanowią romantyczną ideę syntezy sztuki,
                                        praca domowa: „Romantyzm to epoka...” – dokonaj oceny dorobku
                                        romantyków (forma wypowiedzi dowolna).
 




Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Żaden komentarz nie wystawiony

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2010 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 32 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!