Scenariusz lekcji przeprowadzonej w kl. II szkoły ponadgimnazjalnej Temat: „Fortepian Szopena” C. K. Norwida wyrazem hołdu złożonego kompozytorowi.
Cele: - poznawczy – zapoznanie uczniów z genezą i tekstem wiersza, przypomnienie sylwetki oraz muzyki wielkiego kompozytora;
- kształcący – doskonalenie umiejętności pracy z tekstem;
- wychowawczy – oddanie hołdu wspaniałemu kompozytorowi, kształtowanie wrażliwości na piękno muzyki;
Zastosowanie metody tekstu przewodniego.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza, portrety C. K. Norwida i F. Szopena, „Encyklopedia PWN”, płyta z muzyką F. Szopena.
Przebieg lekcji: - Powtórzenie wiadomości związanych z biografią oraz wcześniej poznanymi wierszami C. K. Norwida ( odpytanie 1 – 2 osób)
- Przedstawienie przez nauczyciela genezy wiersza.
- Podanie uczniom poleceń do wykonania (uczniowie pracują po dwie osoby): analiza tekstu oszczególnych części wiersza z wykorzystaniem encyklopedii.
- Wykonanie poleceń przez uczniów pracujących z tekstem. Nauczyciel pomaga uczniom, wyjaśnia wątpliwości pojawiające się w trakcie pracy.
- Prezentacja wyników prac uczniów, podczas prezentacji uczniowie sporządzają w brudnopisie notatki.
- Wspólne podsumowanie wiadomości i wyciągnięcie wniosków.
- Wysłuchanie z płyty fragmentu utworu skomponowanego przez F. Szopena (fragment może być wysłuchany na początku zajęć, ewentualnie cicha muzyka może stanowić podkład całej lekcji).
- Podanie przez nauczyciela tematu zadania domowego:
Sporządź notatkę przedstawiającą analizę wiersza „Fortepian Szopena”.
|
|
Users' Comments  |
|
Average user rating
(0 głos)
|
|
|