11.02.2012.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji języka polskiego. Geneza i tło historyczne III cz. Dziadów A. Mickiewicza.

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji języka polskiego. Geneza i tło historyczne III cz. Dziadów A. Mickiewicza. Poleć znajomemu
 

Views : 3817    

Favoured : 49

Tags : Publikacje nauczycieli, Konspekty lekcji, Konspekt lekcji, języka polskiego, III cz. Dziadów, Adam Mickiewicz, język polski


Scenariusz lekcji  dla klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.


Temat: Geneza i tło historyczne III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza.

{mosgogle center}


Cele:

Poznawczy – zapoznanie uczniów z genezą i tłem historycznym dramatu.

Kształcący – umiejętność przedstawienia motywów napisania utworu oraz jego tła historycznego.

Wychowawczy – wykształcenie uczuć patriotycznych.


Metody:

Analiza biografii poety. Korelacja wiadomości z historii i języka polskiego. Pogadanka.


Środki dydaktyczne:

Dramat Adama Mickiewicza „Dziady” cz. III, portret poety, ewentualnie fotografie przedstawiające Wilno, Syberię.

 

Przebieg lekcji:

  1. Przypomnienie najważniejszych wydarzeń z życia i twórczości Adama Mickiewicza.
  2. Informacja nauczyciela o okolicznościach powstania III cz. „Dziadów”, zwrócenie uwagi na ówczesną sytuację polityczną i historyczną.
  3. Odczytanie fragmentów Przedmowy III cz. „Dziadów” - krótka dyskusja na temat sytuacji Polaków, a szczególnie polskiej młodzieży w latach 1823-1824.
  4. Ustalenie przez uczniów faktów z biografii Adama Mickiewicza dotyczących lat 1823-1824, mających swoje odzwierciedlenie w dramacie.
  5. Wspólne redagowanie notatki przedstawiającej tło historyczne i genezę utworu.
  6. Zwrócenie uwagi uczniów na postać Nowosilcowa.
  7. Wyodrębnienie dwóch rodzajów scen w dramacie:
  • - realistycznych ( scena więzienna, „Salon warszawski”, „Pan Senator”)   
  • -  fantastyczno - wizyjnych ( „Wielka Improwizacja”, „Widzenie księdza Piotra” i inne)
  • 8.  Zadanie domowe: Przeczytaj dokładnie I scenę z III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wynotuj nazwiska osób w niej występujących i krótko przedstaw każdą postać.


 


Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Żaden komentarz nie wystawiony

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 33 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!