07.02.2012.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji języka polskiego. Metoda aktywizująca -mapa skojarzeń.

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji języka polskiego. Metoda aktywizująca -mapa skojarzeń. Poleć znajomemu
 

Views : 3441    

Favoured : 44

Tags : Publikacje nauczycieli, Konspekty lekcji, Konspekt lekcji, języka polskiego, Metoda aktywizująca, mapa skojarzeń, język polski


Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie trzeciej szkoły średniej z zastosowaniem metody aktywizującej – mapa skojarzeń

 

I  Uwagi wstępne


Przygotowując się do lekcji korzystałam z przewodnika po metodach aktywizujących:

E. Brudnik, A. Moszyńska, B. Owczarska „Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie”.

Metoda: mapa skojarzeń – jest metodą poszukiwania , porządkowania i wykorzystywania

informacji z różnych źródeł. Dzięki niej można rozwijać sprawność umysłową oraz osobiste zainteresowania.


II  Scenariusz:


Temat: Stanisław Ignacy Witkiewicz – wybitna indywidualność dwudziestolecia międzywojennego.


Cele: uczniowie powinni wizualnie opracować pojęcia dotyczące tematu wykorzystując rysunki i hasła. Taki sposób przedstawienia wiadomości pozwoli  szybciej je zapamiętać.


Metoda: mapa skojarzeń (praca w grupach)


Pomoce dydaktyczne: duże arkusze papieru, kolorowe mazaki, szpilki, Encyklopedia PWN, „Słownik pisarzy polskich” , „Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny”.


Czas pracy:
15 – 20 min.


Przebieg:

  1. Jako zadanie domowe uczniowie mieli przeczytać (jeden raz) biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza z dowolnego źródła informacji.
  2. Uczniowie siadają tak, aby utworzyć 4 grupy. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru i kolorowe mazaki.
  3. Na środku arkusza uczniowie zapisują hasło: Stanisław Ignacy Witkiewicz.
  4. Nauczyciel wyjaśnia, na czym polega kreślenie mapy skojarzeń i określa czas pracy uczniów (pracując, uczniowie mogą korzystać z dostępnych w klasie słowników i encyklopedii).
  5. Uczniowie prezentują mapy skojarzeń wykonane przez poszczególne grupy.
  6. Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie zapisują w zeszycie najważniejsze fakty z życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
  7. Nauczyciel podaje temat zadania domowego: Na podstawie wiadomości z epoki Młoda Polska i biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza wyjaśnij pojęcie katastrofizm.


III  Uwagi końcowe:

 

Metoda ta pomaga na zapamiętywaniu i definiowaniu pojęć. Uczy poszukiwania związków pomiędzy faktami. Pozwala włączyć nowe wiadomości do posiadanej wiedzy. Uczeń może także stosować ją w domu przygotowując się do lekcji z różnych przedmiotów.

W pracy tą metodą przeszkadzał mi nieco hałas, gdyż podekscytowani uczniowie wykrzykiwali swe skojarzenia i chcieli jak najszybciej zapisać je na mapie.

 


Przykład (schemat) mapy skojarzeń

 

 

Mapa skojarzeń- j.polski. Stanisław Ignacy Witkiewicz – wybitna indywidualność dwudziestolecia międzywojennego.

 

 


Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Żaden komentarz nie wystawiony

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2012 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 55 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!