|
Scenariusz lekcji przeprowadzonej klasie II szkoły ponadgimnazjalnej Temat: Ocena polskiej szlachty w „Grobie Agamemnona” J. Słowackiego.
Cele:
poznawczy – zapoznanie uczniów z wymową wiersza i krytyczną oceną polskiej szlachty z czasów powstania listopadowego; kształcący – doskonalenie umiejętności interpretacji wiersza, próby wyciągania wniosków; wychowawczy – zwrócenie uwagi na problem odpowiedzialności obywateli za losy ojczyzny; Metoda: praca z tekstem, próba interpretacji.
Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza, portret pisarza, wyrażenia i zwroty z wiersza wypisane podczas poprzedniej lekcji.
Przebieg lekcji:
1.Przypomnienie okoliczności powstania i tekstu wiersza (uczniowie poznali tekst i wyjaśnili nieznane pojęcia w czasie poprzedniej lekcji). 2. Odczytywanie przez poszczególnych uczniów po jednej strofie wiersza i próba interpretacji pod kierunkiem nauczyciela. 3. Wspólne wyciąganie wniosków: a. wyraźne wyodrębnienie trzech części w utworze: - część I – nawiązanie do genezy, ocena twórczości poety - część II – ocena powstania listopadowego i polskiej szlachty - część III – refleksje autora dotyczące przyszłości Polski
b. walory artystyczne wiersza(mitologizmy, przenośnie, porównania, epitety, omówienia itp.)
4. Zapis wniosków do zeszytów. 5. Podsumowanie wiadomości. 6. Zadanie domowe: Wyjaśnij, jak rozumiesz słowa J. Słowackiego: „O! Polsko! Póki ty duszę anielską Będziesz więziła w czerepie rubasznym, Póty kat będzie rąbał twoje cielsko, Póty nie będzie twój miecz zemsty strasznym, Poty mieć będziesz hyjenę na sobie I grób – i oczy otworzone w grobie.”
|