Scenariusz lekcji przeprowadzonej w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej. Temat: Zjawisko synestezji w wierszu K. Przerwy – Tetmajera pt. „Melodia mgieł nocnych”.
Cele:
poznawczy – zapoznanie uczniów z treścią wiersza i zjawiskiem synestezji; kształcący – doskonalenie umiejętności analizy i interpretacji wiersza; wychowawczy – rozwijanie wrażliwości estetycznej, zwrócenie uwagi na piękno przyrody; Metoda: praca z tekstem w grupach, każda grupa powinna liczyć około 4 – 5 osób Pomoce dydaktyczne: tekst wiersza, „Słownik terminów literackich”, reprodukcja obrazu C. Moneta „Impresja – wschód słońca" ( lub obrazu innego impresjonisty).
Przebieg lekcji: 1. Powtórzenie wiadomości dotyczących wcześniej poznanych wierszy K. Przerwy – Tetmajera. 2. Podzielenie uczniów na cztery grupy. 3. Odczytanie tekstu wiersza przez nauczyciela. 4. Praca w grupach. Wyszukiwanie w tekście wiersza następujących elementów ( wyrażeń określających) - ruch - barwę - zapach - dźwięk
Wspólne redagowanie notatki przez wszystkich członków grupy. 5. Odczytanie wyników prac przez przedstawicieli poszczególnych grup. Podyktowanie wcześniej zredagowanej notatki wszystkim uczniom do zapisania w zeszycie. 6. Wnioski - sformułowanie definicji synestezji przy pomocy „Słownika terminów literackich”. Zapisanie tej definicji w zeszycie. 7. Dyskusja na temat elementów impresjonistycznych w wierszu (w nawiązaniu do reprodukcji obrazu). 8. Temat zadania domowego podany przez nauczyciela: Powtórz wiadomości dotyczące życia i poznanych utworów K. Przerwy-Tetmajera. Zanotuj w zeszycie najważniejsze fakty z życia poety oraz tytuły utworów.
|