04.09.2010.

www.awans-zawodowy.org

Advertisement
Start arrow Publikacje nauczycieli arrow Konspekty lekcji arrow Konspekt lekcji przyrody. Czym charakteryzują się istoty żywe

Meni główne
Start
Prasówka
Przepisy Prawne
Publikacje nauczycieli
Nauczyciel stażysta
Nauczyciel kontraktowy
Nauczyciel mianowany
Nauczyciel dyplomowany
Polecane przez czytelników
Polecamy
Advertisement
Dodatki
FAQ
Archiwum
Download
Mapa Strony
Kontakt
Konspekt lekcji przyrody. Czym charakteryzują się istoty żywe Poleć znajomemu
 

Views : 4046    

Favoured : 37

Tags : Publikacje nauczycieli, Konspekty, Konspekt, lekcji, przyrody, biologii, przyroda, biologia

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY
 

Temat: Czym charakteryzują się żywe istoty?

Cele kształcenia


WIADOMOŚCI:

- zapoznanie się z cechami życia;

- zapoznanie się z pojęciami : oddychanie, odżywianie, wydalanie;

- zapamiętanie słowa fotosynteza, chlorofil

- zrozumienie, że cechy życia ujawniają nie tylko zwierzęta, ale i także rośliny.


UMIEJĘTNOŚCI:

- uczeń potrafi odróżnić elementy przyrody ożywionej od nieożywionej.

- uczeń umie wymienić przykłady przyrody ożywionej;

- uczeń potrafi podpisywać rysunki, schematy;

- umiejętność obserwacji przyrody;

- umiejętność samodzielnego wykonywania rysunku.


POSTAWY:

- dążenie do wnikliwej obserwacji przyrody,

- zainteresowanie przyrodą,

- kształtowanie postawy badawczej ucznia poprzez obserwacje przeprowadzane w czasie lekcji;


Typ lekcji: klasyczna; poświęcona opracowaniu nowego materiału.


Metoda: pogadanka, gry dydaktyczne


Strategia: A i O


Forma organizacyjna: praca zbiorowa, paca indywidualna.


Środki dydaktyczne: rysunki zwierząt, karty dla uczniów do wypełnienia i wklejenia do zeszytu(roślina kwiatowa, kot), muszla, kamienie, rośliny doniczkowe.

Plan lekcji

1.Sprawy organizacyjne

2.Powtórzenie wiadomości dotyczących przyrody ożywionej i nieożywionej.

3.Opracowanie nowego tematu lekcji

4.Utrwalenie wiadomości.

5.Zadanie pracy domowej.


TOK LEKCJI
Po wykonaniu czynności organizacyjnych nauczyciel rozpoczyna lekcje od powtórzenia wiadomości na temat przyrody ożywionej i nieożywionej.
-Pamiętacie zapewne, że człowiek żyje w środowisku : przyrodniczym, społecznym i kulturowym. My teraz zajmiemy się bliżej środowiskiem przyrodniczym. Czy ktoś pamięta jak dzielimy przyrodę? Jakie elementy przyrody obejmuje środowisko przyrodnicze? (Przyroda ożywiona i nieożywiona)
Na biurku nauczycielki leżą przygotowane środki dydaktyczne: elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Na tablicy rysuje tabelkę. Uczniowie wskazani przez nauczyciela podchodzą do tablicy i w odpowiednią kolumnę przyporządkowują dany element.

Przyroda nieożywiona    
 Przyroda ożywiona
 
- słońce
- wiatr
- rzeka
- muszla
- kamień
- skały
- morze
- piasek
- gleba
 
  - drzewa
- kwiaty
- osa
- człowiek
- trawa
- dżdżownica
- żubr
- nietoperz
- ryś

 

Nauczyciel chwali uczniów, za poprawne wypełnienie tabelki. Mówi, że rośliny i zwierzęta  są elementami przyrody ożywionej i mają wspólne cechy, które wskazują, że żyją. Następnie pyta się uczniom czy same hodują jakieś zwierzątko.

Zadaje kolejne pytania:

- Jakie części ciała można zaobserwować u zwierząt?

- Co zwierzęta takiego robią, co świadczy o tym, że żyją?

Dzieci odpowiadają. Nauczyciel koryguje odpowiedzi uczniów.
Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy i poleca go zapisać do zeszytu. Kolejnie rozdaje dzieciom rysunek kota do podpisania i napisania pkt 1. Istoty żywe.

Rysunek kota


Dzieci wklejają obrazek do zeszytu i uzupełniają, mogą go sobie pokolorować.


Następnie nauczycielka poleca uczniom obserwować rośliny w sali.

Rozdaje uczniom rysunek rośliny i poleca podpisać z jakich organów się składa.

Roslina kwiatowa


Nauczycielka mówi uczniom, że zwierzęta i rośliny różnią się od elementów przyrody nieożywionej.  Mimo iż każda roślina ma inny kształt liści, to ma te same organy. I także żyje jak zwierzęta bo oddycha, porusza się…podaje przykłady: kwiaty tulipana zamykają się i otwierają w zależności od pory dnia, łodygi fasoli oplatają się wokół tyki, liście ustawiają się do słońca u niektórych roślin, u rosiczki, rośliny która chwyta owady zamykają się liście pułapki. Odżywia się, ale nie tak jak zwierzęta, ponieważ rośliny same sobie produkują pokarm z dwutlenku węgla i wody przy udziale światła i ten proces nazywa się FOTOSYNTEZA, prosi uczniów by zapamiętali to trudne słowo. Rysuje na tablicy liść i poleca przerysować uczniom. Zwraca uwagę by uczniowie dobrze przerysowali rysunek, podkreśla słowo CHLOROFIL i fotosynteza. Rysunek trzeba podpisać jako przebieg fotosyntezy.
Nauczycielka zaznacza, że zarówno rośliny jak i zwierzęta rozmnażają się, rosną, wydalają.
Pamiętajcie, że występowanie jednej cechy życia nie oznacza, że mamy do czynienia z istotą żywą, np. Rzeka – wykazuje ruch, bo woda nie stoi w miejscu, płynie, ale nie oddycha, nie rozmnaża się itd.

Na podsumowanie nauczycielka prosi o chwile zastanowienia i wymienienie cech istot żywych na podstawie tego co już dziś usłyszały, wywnioskowały…a nauczycielka zapisuje na tablicy te cechy, na koniec uczniowie przepisują do zeszytu te cechy.

- oddychanie – to chemiczne spalanie pokarmu w celu uzyskania energii( rośliny oddychają cały czas. Kiedy jest światło to przeprowadzają także fotosyntezę, a nocą jej nie przeprowadzają i intensywniej oddychają, dlatego w sypialni nie wolno mieć bardzo dużo roślin, a także powinno się uchylać okna. Kiedy rośliny oddychają to tak jak my zużywają tlen z powietrza)
- odżywianie – przyjmowanie pokarmu

 a) samożywne – rośliny

 b) cudzożywne

- rozmnażanie

 a) bezpłciowe

 b) płciowe

- reakcja na bodźce
- ruch
- wydalanie– usuwanie substancji zbędnych i szkodliwych
- wzrost i rozwój.

Zadanie pracy domowej w zeszycie ćw.
 

Cytuj w artykule Preferowane Zapisz do del.icio.us

Users' Comments  RSS feed komentarz
 

Average user rating

   (0 głos)

 

Żaden komentarz nie wystawiony

Dodaj swój komentarz



mXcomment 1.0.9 © 2007-2010 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zaloguj się





Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!
Odwiedza nas 30 gości
Sondy
Czy wyniki egzaminu gimnazjalnego, powinny wpływać na ocenę szkoły?
 

Top!