KONSPEKT LEKCYJNY
1. Typ szkoły: gimnazjum
2. Poziom nauczania:
- klasa: pierwsza
- liczba godzin tygodniowo: trzy
3. Data:01.04.2004r.
4. Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
5. Temat lekcji: Welche Worter sind das? - rzeczowniki złożone.
6. Cele jednostki lekcyjnej:
A) ogólne: umiejętność tworzenia liczebników złożonych,
B) szczegółowe:
- uczeń zna: - zasady tworzenia i tłumaczenia
rzeczowników złożonych,
- rodzajniki określone,
- uczeń potrafi: - tworzyć przykład rzeczownika
złożonego,
- wskazać części składowe rzeczownika
złożonego,
- dopasować właściwy rodzajnik do
rzeczownika,
- uczeń umie: - korzystać ze słownika
dwujęzycznego,
- rozwiązać zagadki leksykalne,
- wyciągać wnioski na podstawie przykładów.
7. Pomoce, materiały dydaktyczne: kserokopie z zagadkami, czyste kartki formatu A4, koperty z zestawami ilustracji, słowniki dwujęzyczne.
8. Techniki pracy lekcyjnej: praca indywidualna, praca w grupach, ćwiczenia utrwalające tworzenie rzeczowników złożonych.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Faza wstępna: - powitanie klasy,
- sprawdzenie listy obecności,
- zapisanie tematu zajęć.
2. Faza powtórzeniowa:
- przypomnienie wiadomości o rzeczowniku (nauczyciel pyta uczniów o cechy, po tórych rozpoznali by rzeczownik, np. rodzajnik określony, pisownia wielką literą. Następnie prosi ich, aby podali kilka przykładów rzeczowników. Propozycje uczniów zapisuje na tablicy dzieląc je na trzy grupy - według rodzajników.)
3. Praca nad nowym materiałem:
- ćwiczenie z fazy powtórzeniowej zostaje wykorzystane do omówienia zasad tworzenia rzeczowników złożonych. Nauczyciel zapisuje najpierw z dwóch wcześniej podanych przez uczniów słów tego samego rodzaju jedno wraz z tłumaczeniem, a potem zapisuje kolejny przykład, ale użyte wyrazy mają różne
rodzajniki. Jednocześnie informuje klasę, że nowopowstałe słowa są przykładami tzw. rzeczowników złożonych i prosi ją, aby zastanowiła się nad zasadami ich tworzenia i tłumaczenia. W ten sposób uczniowie samodzielnie dochodzą do wniosków, jak „budować" rzeczowniki złożone i jak powinno się im przypisywać polskie odpowiedniki.
4. Część utrwalająca nowy materiał:
- w celu przećwiczenia zasad tworzenia rzeczowników złożonych, które przed chwilą zostały wymienione nauczyciel rozdaje zagadki leksykalne. Zadaniem uczniów jest ich rozwiązanie poprzez zastąpienie narysowanych obrazków odpowiednimi wyrazami i połączeniu ich w jedno słowo z zachowaniem właściwego rodzajnika. Do utworzonych rzeczowników złożonych należy podać dodatkowo ich znaczenie. - do kolejnej zabawy przeprowadzonej w 4-osobowych grupach potrzebne są kartki, przybory do pisanie i ewentualnie słowniki dwujęzyczne. Nauczyciel podaje słowo, które powinno wchodzić w skład rzeczowników złożonych, określając jednocześnie, czy powinno ono stanowić początkowy czy końcowy człon wyrazów złożonych. Uczniowie mają w określonym czasie zapisać jak najwięcej rzeczowników złożonych. Mogą przy tym zaglądać do rozdanych słowników. Wygrywa ten zespół, który poda najwięcej prawidłowych słówek wraz z rodzajnikami określonymi. - w tych samych grupach odbywa się następna zabawa. Nauczyciel daje każdej drużynie taki sam zestaw karteczek z ilustracjami. Uczniowie powinni tak dobrać po dwa obrazki - wykorzystując wszystkie - by utworzyć rzeczowniki złożone. Zespół zapisuje na kartce nazwy stworzonych wyrazów i sygnalizuje zakończenie pracy poprzez podniesienie ręki. Zwycięzcami zostają ci, którzy najszybciej i bezbłędnie wykonają zadanie. Ćwiczenie to, podobnie jak poprzednie, kształci umiejętność tworzenia rzeczowników złożonych.
5. Podsumowanie lekcji:
- ocenienie aktywności uczniów na lekcji,
- zadanie i objaśnienie pracy domowej (przetłumaczenie rzeczowników
złożonych),
- sformułowanie pytań związanych z celem lekcji
|
|
Users' Comments  |
|
Average user rating
(0 głos)
|
|
|