|
Polecamy |
|
|
|
|
|
|
|
|
Konspekt lekcji. Befehle - ćwiczenia z użyciem trybu rozkazującego |
|
|
|
Autor: Karolina Pośpiech
|
|
14.06.2008. |
|
KONSPEKT LEKCYJNY
ZAŁOŻENIA OGÓLNE:
1.Typ szkoły: gimnazjum
2. Poziom nauczania:
- klasa: druga
- liczba godzin tygodniowo: trzy
3. Data: 12.11.2003r.
4. Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
5. Temat lekcji: Befehle - ćwiczenia z użyciem trybu rozkazującego.
6. Cele jednostki lekcyjnej:
A) ogólne: kształcenie umiejętności wydawania poleceń lub próśb poprzez użycie trybu
rozkazującego,
B) szczegółowe:
- zasady tworzenia trybu rozkazującego,
- zaimki osobowe, dla których używa się trybu rozkazującego,
- słowa przekształcające polecenie w prośbę,
- utworzyć formy trybu rozkazującego od podanych czasowników,
- rozróżnić, dla której osoby zostało wydane polecenie lub prośba,
- rozwiązać poprawnie krzyżówkę, której hasła są formami trybu rozkazującego,
- wydać polecenie lub prośbę swojemu rozmówcy,
- wykonać zadania, które usłyszał,
- stosować tryb rozkazujący w praktycznych sytuacjach.
7. Pomoce, materiały dydaktyczne: kserokopie z krzyżówką, kartki z utworzonymi formami trybu rozkazującego, karteczki-losy, plansze obrazkowe.
8. Techniki pracy lekcyjnej: praca indywidualna, praca w grupach, odgrywanie scenek, rozwiązywanie krzyżówki.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Faza wstępna:
- powitanie klasy,
- sprawdzenie listy obecności,
- zapisanie tematu zajęć.
2. Faza powtórzeniowa:
- przypomnienie wiadomości o zasadach tworzenia trybu rozkazującego (po krótkim przypomnieniu teorii nauczyciel rozwiesza na tablicy kartki z utworzonymi rozkazami. Obok nich pojawiają się zaimki osobowe, dla których można użyć trybu rozkazującego. Zadaniem uczniów jest prawidłowe dopasowanie poleceń lub próśb do wspomnianych osób. Ćwiczenie to sprawdza umiejętność rozróżniania, dla kogo zostały wypowiedziane rozkazy.)
3. Część utrwalająca materiał:
- każda osoba otrzymuje kserokopie z krzyżówką, której wszystkie hasła, przedstawione za pomocą rysunków, są utworzonymi formami trybu rozkazującego.
Ich zadaniem jest prawidłowe uzupełnienie kratek w krzyżówce i odczytanie hasła (Befehle - rozkazy), które nawiązuje do dalszej części lekcji po wspólnym sprawdzeniu ćwiczenia nauczyciel objaśnia zasady gry, która odbywa się w dwóch etapach: pierwszym - pracy indywidualnej - i drugim - w grupach. Prowadzący wywołuje na środek klasy ochotnika i wyciąga dla niego los z woreczka z zapisanym czasownikiem, tworząc z nim tryb rozkazujący. Zadaniem ucznia jest wykonanie usłyszanego polecenia. Pomyłka lub niewłaściwe zrozumienie przez niego rozkazu powoduje ponowne odegranie scenki uniemożliwia przejęcie roli nauczyciela.
Druga część tego ćwiczenia odbywa się już w 4-osobowych grupach. Przebieg gry jest identyczny, jednak błędne utworzenie rozkazu jest równoznaczne z jego pokazaniem przez zespół tworzący to polecenie. W tym etapie dodatkową motywacją jest wprowadzenie punktacji. Całą zabawę wygrywa grupa z największą ilością punktów.
Ostatnie zadanie wykorzystuje tworzenie trybu rozkazującego w praktycznych sytuacjach, nauczyciel pokazuje uczniom rysunki (np. chłopca z brudną twarzą) a ich zadaniem jest wydanie do nich poleceń (np. umyj buzię)
Podsumowanie lekcji:
- ocenienie aktywności uczniów na lekcji,
- zadanie i objaśnienie pracy domowej (tworzenie poleceń do ilustracji zawartych w podręczniku str.26)
- ewaluacja zajęć.
|
|
|
|
Publikacje Nauczycieli |
|
|
|
|
|
|