|
Konspekt lekcji. Gry zespołowe Piłka Ręczna (dziewczęta). |
|
|
|
Redaktor: Marzena Z-B
|
KONSPEKT LEKCJI GRY ZESPOŁOWE PIŁKA RĘCZNA (I klasa gimnazjum)
Liczba dziewcząt: 20 Czas: 45 minut Miejsce: sala gimnastyczna TEMAT: Piłka ręczna - Doskonalenie podań i chwytów, kozłowanie slalomem.
CELE OPERACYJNE:
Motoryka: - uczeń rozwija moc, siłę, sprawność specjalną - wzmacnia mięśnie nóg i ramion Umiejętności: - dziewczęta potrafią postępować indywidualnie w ataku i obronie, rozwiązywać fragmenty gry 2x1 Wiadomości: - potrafią odróżnić pojęcia sprawność ogólna, a specjalna w piłce ręcznej Przybory: piłki do piłki ręcznej, szarfy, stojaki, stoper, drążek, ławeczka gimnastyczna, kółka ringo, piłki tenisowe.
Metoda: obwodwo - stacyjna
I. Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
- Zbiórka w szeregu - sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć (marsz w rzędzie). 2. Motywacja do zajęć.
- Podanie tematu lekcji, celów i sposobu organizacji zajęć (zwarta grupa).
- Co to jest sprawność ogólna i sprawność specjalna w piłce ręcznej 3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka.
- Zabawa ożywiająca - "Berek z kozłowaniem piłki" (pobranie piłek, dwa berki).
- Pozycja wyjściowa - w rozkroku, piłka w prawej ręce - "zataczaj piłką jak największe koła" - zmiana ręki (metoda bezpośredniej celowości ruchu).
- Pozycja wyjściowa - w rozkroku, ręce w górze z piłką w dłoniach - skłon w przód dotknięcie piłką lewej stopy wyprost skłon w przód dotknięcie piłką prawej stopy (metoda bezpośredniej celowości ruchu).
- Pozycja wyściowa - postawa, w dłoniach piłka przed sobą - szybkie naprzemienne dotykanie kolanem piłki (metoda bezpośredniej celowości ruchu). - Pozycja wyściowa - postawa, w dłoniach piłka przed sobą - "wyrzuć piłkę w górę dotknij dłońmi podłogi, wstań, chwyć piłkę" (metoda bezpośredniej celowości ruchu). - Pozycja wyjściowa - siad prosty, piłka między stopami - "unieś nogi i zataczaj nimi jak najwieksze koła" (metoda bezpośredniej celowości ruchu). - Pozycja wysciowa - postawa piłka z tyłu w wyprostowanych rękach - "rzuć piłkę między nogami tak abyś mógł ją chwycić z przodu" (metoda bezpośredniej celowości ruchu).
- Pozycja wyjściowa - rozsypka - "kozłując piłkę staraj się wybić ją kozłującej koleżance, chroń swoją" (metoda bezpośredniej celowości ruchu).
- Trójki na całym boisku - wyznaczona dwójka podaje między sobą piłkę, trzecia stara się im w tym przeszkodzić ( jedna piłka na trójkę).
II. Część główna
1. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolnosci twórczych.
- Rozwijanie osobwości i doskonalenie umiejętności w obwodzie ćwiczebnym.
- Przygotowanie stanowisk zgodnie z instrukcją prowadzącego. (podział klasy na pary ćwiczebne).
- Pokaz i omówienie sposobu wykonywania ćwiczęń na stanowiskach (2 minty, po wykonaniu zadania siad skrzyżny, na każdym stanowisku ćwiczenie wykonywane jest dwukrotnie, pierwsze ćwiczenie 30 s przerwa 20 s. , drugie ćwiczenie 20 s. przerwa 30 s. po czym zmiana stanowisk)
OBWÓD ĆWICZEBNY: S1: Pozycja wyjściowa - ustawienie twarzą do siebie w odległości 4 m podawanie piłki do partnera w trakcie poruszania się ww przód i w tył.
S2: Pozycja wyjściowa - zwis nachwytem na drążku (wysokość 2 metry) - podciąganie ugiętych nóg do latki piersiowej
S3: Przeskoki na d owróconą ławeczką gimnastyczną . (lądowanie na obu obu nogach jest jednoczesnm odbiciem) S4: Kozłowanie piłki slalomem między trzema stojakami tam i z powrotem (zmiana ręki podczas kozłowania) S5: Stojąc naprzeciw ściany z maksymalną siłą rzucamy piłkę o ścianę (do wysokości 2 metrów), druga koleżanka chwyta piłkę i powtarza ćwiczenie S6: Pozycja wyjściowa - 12 metrów od bramki kozłowanie piłki zakończone rzutem do bramki. (rzut dowolnym sposobem) S7: Pozycja wyjściowa - pozycja startowa wysoka naprzeciw siebie za linią startu, na sygnał bieg po piłeczkę zabranie jej, powrót i ułożenie jej w kółku ringo. (ćwiczenie w parach ,,sadzenie ziemniaków") (cały obwód ćwiczebny czas 15 minut) - Pozycja wyjściowa - trójka - rozegranie fragmentu gry 3x2. (taktyka gry czas 5 minut) - Gra szkolna. (przepisy czas 6 minut)
III. Część końcowa
- Praca z rozluźnieniem nóg - wspięcie na palce (w rzędzie).
1. Czynności organizacyjne i wychowawcze - Wyróżnienie najlepszej dwójki w obwodzie ćwiczebnym.
- Omówienie gry pod wzgledem przewagi liczebnej 2. Nastawienie uczniów do samodzelnej pracy.
- Jak rozwijać sprawność ogólną aby być lepszą piłkarką ręczną. - Zbiórka i pożegnanie
Do ulubionych (0) | Zacytuj | Odsłon: 70
Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6 AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com All right reserved |